Przełamanie z outsiderem

Po dwóch porażkach na wstępie rundy wiosennej, smaku zwycięstwa zaznali w końcu piłkarze MRKS-u Czechowice-Dziedzice, którzy w domowym spotkaniu 18. kolejki IV ligi śląskiej (gr.II) pokonali 4:0 (2:0) zamykającą tabelę drużynę MKS-u Lędziny.

Bramkowym łupem w szeregach gospodarzy „podzielili się” kolejno: Patryk Wójtowicz (15 min.), Mateusz Wiśniowski (33 min.), Wojciech Dragon (83 min.), oraz Igor Mencnarowski (84 min.).

Do trzech razy sztuka

Trzecią dogodną okazję, stworzoną w premierowym kwadransie na gola zamienili dominujący nad „czerwoną latarnią” rozgrywek gospodarze. Zanim Wójtówicz z bliskiej odległości wpakował piłkę do siatki po zblokowanym uderzeniu Kubicy, bliscy szczęścia byli Grygier i Ślosarczyk. Pierwszy z nich po wycofaniu Gajdy z rzutu wolnego został zastopowany przez blokującego obrońcę MKS-u, drugi zaś po centrze Wiśniowskiego uderzał głową po tzw. „koźle”, a futbolówka po ręce Majera otarła się o poprzeczkę.

W 32. minucie wydawało się, iż faulowany w polu karnym był Wójtowicz, lecz innego zdania był arbiter z dalekiego Kluczborka, który poza tą sytuacją prowadził zawody bez zarzutu. Po chwili MRKS zdołał podwyższyć już prowadzenie, bo po prostopadłym zagraniu Kubicy prawą flanką w „szesnastkę” wbiegł Wiśniowski, który z dosyć ostrego kąta z pomocą rykoszetu pokonał próbującego jeszcze interweniować golkipera gości. Przed przerwą na uwagę zasługuje jeszcze płaska próba Gajdy z osiemnastego metra, nieznacznie spudłowana przez środkowego pomocnika czechowiczan.

Multum sytuacji, gole dwa

Po zmianie stron dominacja podopiecznych Daniela Ferugi także nie podlegała dyskusji i aż trudno uwierzyć, że do 83. minuty nie potrafili oni podwyższyć rezultatu, marnując po drodze szereg okazji. W 50. minucie po akcji Bukowczana prawym skrzydłem strzał Mencnarowskiego po rykoszecie o centymetry minął słupek, z kolei 180 sekund później po wrzutce Wiśniowskiego z rzutu wolnego „główka” Grygiera okazała się niecelna. Pomiędzy 55. a 65. minutą dwukrotnie drogi do siatki szukał też Kubica, lecz po asystach Mencnarowskiego i Wiśniowskiego brakowało mu nieco większej precyzji, a gdy już celnie dobijał w 67. minucie sparowane przez Majera uderzenie Bukowczana, to znalazł się na pozycji spalonej.

Sześćdziesiąt sekund później w jednej akcji czechowicki zespół nie tyle co mógł, a powinien trafić do siatki, bo wpierw Zych wcelował w słupek, Mencnarowski został zablokowany, wreszcie Dragon przeniósł piłkę nad poprzeczką. W 72. minucie z dystansu nad bramką uderzał jeszcze Bukowczan, po którego centrze w 79. minucie Dragon głową posłał piłkę na górną siatkę. W 80. minucie gola nie przyniosła też akcja rezerwowych młodzieżowców – Zycha i Psika, zakończona niecelną próbą tego drugiego.

Wreszcie w przeciągu sześćdziesięciu sekund MRKS zdołał przypieczętować wygraną, bo po akcji prawym skrzydłem Zycha, „na raty” bramkarza z Lędzin do kapitulacji zmusił Dragon, a po chwili przechwyt na połowie rywala mierzonym strzałem przy słupku sfinalizował Mencnarowski.

Przed końcowym gwizdkiem miejscowi mogli jeszcze pokusić się o podreperowanie wyniku, jednakże uderzenie Wiśniowskiego z linii pola karnego efektowną paradą na korner wyekspediował Majer, a po asyście Zycha zblokowany został strzał Mencnarowskiego.

W następnej kolejce czechowicka drużyna ponownie zagra na stadionie MOSiR, mierząc się w Wielką Sobotę (30 marca) o godzinie 13:00 z okupującym obecnie ligowe podium – Gwarkiem Ornontowice.

18. kolejka IV ligi śląskiej, gr.II (sezon 2023/24) – 23.03.2024r. /godz.15:30/

MRKS Czechowice-Dziedzice – MKS Lędziny 4:0 (2:0)

Bramki: 1:0 Wójtowicz (15 min.), 2:0 Wiśniowski (33 min.), 3:0 Dragon (83 min.), 4:0 Mencnarowski (84 min.)

MRKS: 91. Patryk Riabowski – 20. Szymon Kubica, 5. Jakub Góralczyk (46′ 4. Igor Pieklarz), 9. Adam Grygier, 6. Krystian Kawka (51′ 2. Oskar Zych), 8. Mateusz Wiśniowski, 17. Filip Gajda (46′ 19. Igor Mencnarowski), 15. Davyd Shutak (63′ 3. Paweł Psik), 14. Konrad Bukowczan, 18. Patryk Wójtowicz (70′ 16. Patryk Mizera), 7. Bartłomiej Ślosarczyk (63′ 11. Wojciech Dragon)
Trener: Daniel Feruga

Lędziny: 1. Wojciech Majer – 2. Piotr Mielcarz, 4. Jacek Wesecki, 5. Wiktor Król, 6. Norbert Mirus, 7. Jakub Guzy, 8. Damian Skrobek (70′ 10. Mirek Żebrowski), 9. Konrad Walicki, 11. Daniel Sobieraj, 13. Kacper Śmigiel (81′ 18. Mateusz Sejwa), 16. Jan Niedźwiecki
Trener: Szymon Stawowy

Żółte kartki: Bukowczan (22′) – Śmigiel (13′), Skrobek (53′)
Widzów: 100
Skład sędziowski: Radosław Paszek oraz Arkadiusz Marciniszyn i Mirosław Borowiec (KS Kluczbork)