Remis z wicemistrzem na koniec

W meczu kończącym sezon 2022/23 rozgrywek IV ligi śląskiej (gr.II), piłkarze MRKS-u Czechowice-Dziedzice zremisowali na wyjeździe 1:1 (1:1) z Polonią Łaziska Górne – rywalem, który dzięki zajęciu drugiej pozycji w tabeli wywalczył tytuł wicemistrzowski.

Wynik sobotniego starcia równo po upływie kwadransa gry otworzyło ładne trafienie Filipa Gajdy, natomiast gospodarze wyrównali w 39. minucie za sprawą gola Michała Staniuchy, korzystającego z „prezentu” czechowickiego obrońcy i bramkarza.

Obijane „aluminium”, prowadzenie w kwadrans, sprezentowany gol

Jako pierwszy w sobotnim spotkaniu bliski powodzenia był zespół Polonii, po tym jak w 2. minucie „główkę” Polczyka po rzucie rożnym z linii bramkowej wyekspediował Zych. W 6. minucie odpowiedzieli z kolei czechowiczanie, a po solowej akcji piłka uderzona przez Janeczkę zatrzymała się na słupku. Potem szczęścia szeregach MRKS-u dwukrotnie szukał Raszka, który w 9. minucie nieznacznie spudłował następstwem egzekwowanego przez przyjezdnych kornera, zaś 5 minut później jego próbę z prawego sektora „szesnastki” przed siebie odbił Topór.

W kolejnej akcji podopieczni Wojciecha Białka dopięli już jednak swego, bowiem po asyście Jonkisza ładnym i precyzyjnym uderzeniem zza pola karnego do siatki trafił Gajda. Po upływie 120. sekund goście mogli podwyższyć prowadzenie, lecz wpierw futbolówkę spod nóg wychodzącego na czystą pozycję Raszki wygarnął golkiper z Łazisk Górnych, a następnie poprawkę Jonkisza zdołał przeciąć jeden z defensorów miejscowych. Jeszcze w 18. minucie aktywny w ekipie MRKS-u Raszka zdecydował się na strzał z dystansu i piłka poszybowała tuż nad poprzeczką, zaś w 27. minucie po przeciwległej stronie boiska nie bez trudu uderzenie Fabisiaka wyłapał Maciejowski.

Bramkarz czechowiczan skapitulował niestety w 39. minucie, bo nie zdołał on opanować bardzo trudnego podania Lorenca i z tego błędu bez problemu skorzystał doprowadzający do remisu Staniucha. Przed przerwą goście mogli jednak ponownie objąć przodownictwo, niestety do szczęścia centymetrów zabrakło Kubicy, który z rzutu wolnego egzekwowanego ze sporej odległości ostemplował poprzeczkę.

Inicjatywa przeciwnika, zmarnowana „piłka meczowa”

Po zmianie stron i licznych zmianach w szeregach wicelidera, to Polonia stwarzała lepsze wrażenie i już w 49. minucie mogła ona pokusić się o drugiego gola, na szczęście dla przyjezdnych Buczcik po centrze z prawego skrzydła nieznacznie spudłował. W 58. minucie szansę miał także MRKS, gdy po dośrodkowaniu Janeczki z rzutu rożnego i „główce” Kusa niebezpieczeństwo na linii bramkowej zażegnał obrońca gospodarzy. W 59. minucie rezerwowy Kaszok mógł pokusić się o wpisanie do protokołu meczowego, lecz efektowną robinsonadą jego próbę z dwudziestego metra nad poprzeczkę przeniósł Maciejowski. W odpowiedzi sześćdziesiąt sekund później dobrą asystą Raszka wypuścił w bój Kozioła, ale ten nie trafił czysto w futbolówkę i Topór bez trudu zdołał ją wyłapać.

Bardziej aktywni łaziszczanie pomiędzy 68. a 78. minutą mocniej natarli w ofensywie i najpierw Waśkiewicz, a potem dwukrotnie Osiecki zmusili wychodzącego obronną ręką z opresji golkipera MRKS-u do niemałego wysiłku. Tzw. „piłkę meczową” mogącą zapewnić swojemu zespołowi komplet punktów miał jednak w ekipie goście Kozioł, lecz po zagraniu Janeczki z lewej flanki, z dogodnego położenia uderzył on zbyt lekko i skończyło się jedynie na strachu w szeregach wicemistrza rozgrywek. W końcówce pojedynku piłkarze obu drużyn utworzyli tzw. „szpaler” dla opuszczającego murawę gracza PoloniiKrzysztofa Gersoka, który w barwach łaziszczan zanotował ponad 400 (!) występów i zdecydował się na zakończenie swojej przygody z futbolem.

Drużyna MRKS-u ostatecznie uplasowała się na dziewiątej lokacie w stawce, gromadząc na swoim koncie 43 punkty (11 zwycięstw, 10 remisów, 9 porażek – bramki 42:34).

30. kolejka IV ligi śląskiej, gr.II (sezon 2022/23) – 10.06.2023r. /godz.14:00/
Stadion Miejski w Łaziskach Górnych („Pol-Arena”) – ul. Sportowa 3

KS Polonia Łaziska Górne – MRKS Czechowice-Dziedzice 1:1 (1:1)

Bramki: 0:1 Gajda (15 min.), 1:1 Staniucha (39 min.)

Polonia: 12. Marcin Topór – 2. Krzysztof Gersok (88′ 10. Filip Matuszczyk), 20. Mikołaj Polczyk, 5. Patryk Widuch (46′ 6. Dawid Kaszok), 3. Mateusz Nowara, 4. Artur Terbalyan (46′ 9. Jakub Kopiec), 7. Daniel Fabisiak (46′ 15. Gabriel Nowak), 17. Oliwier Buchczik, 18. Oliver Nowak (46′ 8. Bartosz Waśkiewicz), 19. Michał Staniucha (46′ 16. Piotr Osiecki), 11. Nikolas Wróblewski
Trener: Piotr Mrozek

MRKS: 1. Mateusz Maciejowski – 2. Oskar Zych (74′ 3. Kamil Sobótka), 16. Bartosz Kus, 20. Szymon Kubica, 13. Bartłomiej Lorenc (80′ 19. Marcin Mizia), 15. Mateusz Janeczko, 17. Filip Gajda, 6. Marek Jonda (65′ 9. Kamil Szary), 8. Paweł Kozioł, 7. Jakub Raszka (80′ 4. Adam Matusz), 10. Kamil Jonkisz
Trener: Wojciech Białek

Żółte kartki: brak
Widzów: 100
Skład sędziowski: Adam Jakubczyk oraz Damian Rokosz i Radosław Szpiech (KS Katowice)