Awans z ligowym konkurentem

Przygodę z tegoroczną edycją rozgrywek Pucharu Polski na szczeblu podokręgu bielskiego kontynuować będą piłkarze MRKS-u Czechowice-Dziedzice, którzy w spotkaniu II rundy pokonali 4:1 (2:1) na własnym stadionie rezerwy pierwszoligowego Podbeskidzia Bielsko-Biała.

Dwie bramki dla gospodarzy sobotniej konfrontacji beskidzkich przedstawicieli IV ligi śląskiej (gr.II) zdobył Tomasz Dzida (17 min. i 84 min.), a po jednym trafieniu zanotowali Adam Matusz (38 min.) i Łukasz Szczurek (69 min.).

Pucharowa batalia inaugurujących już za tydzień nowy sezon beskidzkich czwartoligowców, którzy w I rundzie urządzili sobie istne kanonady strzeleckie z niżej notowanymi przeciwnikami, stała na bardzo dobrym poziomie, choć wyraźnie skuteczniejsi okazali się w niej czechowiczanie. Podopieczni trenera Wojciecha Białka zaaplikowali rezerwom Podbeskidzia cztery – dodajmy przedniej urody bramki, tracąc przy tym tylko jedną.

Pierwsi dogodną okazję w sobotnim spotkaniu stworzyli sobie jednak goście, bo w 10. minucie po prostym błędzie defensywy „oko w oko” ze Szczyrbą stanął Czader, jednak jego próbę lobowania na przedpolu zdołał sięgnąć czechowicki bramkarz . W odpowiedzi 120 sekund później nieprzyjemne uderzenie Zubrzyckiego zza „szesnastki” na korner sparować zdołał Manikowski. W 17. minucie MRKS mógł już fetować objęcie prowadzenia, gdyż po zagraniu z głębi pola Zajączkowskiego obrońcy bielszczan założyli nieudaną pułapkę ofsajdową, zaś sprytnym lobem z okolic czterdziestego metra golkipera rywali do kapitulacji zmusił Dzida. Miejscowi szukali kolejnych okazji do podreperowania rezultatu, a m.in. pomiędzy 25. a 29. minutą uczynić starał się to Jonkisz, ale w obu przypadkach z opresji obronną ręką wychodził bramkarz Podbeskidzia II.

Czechowicki zespół składną akcję przeprowadził za to w 38. minucie, kiedy to sprzed linii końcowej piłkę dograł Zubrzycki, zaś niemal z zerowego kąta do siatki posłał ją Matusz. Przyjezdni nie załamali się takim rozwojem wypadków i już po upływie trzech minut zanotowali kontaktowe trafienie, po tym jak futbolówkę na prawym skrzydle odebrał Willmann i po dograniu jej na dwunasty metr, bez zastanowienia mierzonym strzałem przy słupku do protokołu meczowego wpisał się Abate – były gracz Kuźni Ustroń rodem z Kamerunu. Tuż przed gwizdkiem kończącym premierową część MRKS miał jeszcze świetną szansę na trzeciego gola, jednak po prostopadłej asyście Kozioła bielskiego bramkarza wyminął już Dzida, jednakże zmierzająca do siatki piłkę ofiarnym wślizgiem zdołał wyekspediować jeden z obrońców.

Druga odsłona mogła rozpocząć się od mocnego uderzenia gospodarzy, bowiem wpierw strzał z dystansu Matusza w bok sparował Manikowski, a po chwili centry Kozioła z rzutu rożnego o centymetry na dalszym słupku nie sięgnął Kubica. Rezerwy Podbeskidzia II także miały swoje ofensywne zakusy, lecz w decydujących momentach większego zdecydowania i precyzji brakowało m.in. Abate, Frelkowi, czy Borkowi. Do pucharowego triumfu w 69. minucie bardzo zbliżyli się za to czechowiczanie, wszak efektownym uderzeniem pod poprzeczkę z osiemnastego metra wynik na 3:1 podwyższył Szczurek. Dobry występ MRKS-u przypieczętował wreszcie gol z kategorii „stadiony świata”, którym w 84. minucie popisał się Dzida – po raz kolejny lobujący golkipera gości, tym razem z obrębu… własnej połowy (!).

Już za tydzień (13.08) podopieczni trenera Wojciecha Białka zainaugurują ligowy sezon 2022/23 wyjazdowym pojedynkiem z Drzewiarzem Jasienica (godz. 13:00).

II runda Pucharu Polski (Podokręg Bielsko-Biała) – 06.08.2022r. /godz.11:00/

MRKS Czechowice-Dziedzice – TS Podbeskidzie II Bielsko-Biała 4:1 (2:1)

Bramki: 1:0 Dzida (17 min.), 2:0 Matusz (38 min.), 2:1 Abate (41 min.), 3:1 Szczurek (69 min.), 4:1 Dzida (84 min.)

MRKS: 1. Miłosz Szczyrba – 13. Bartłomiej Lorenc, 20. Szymon Kubica, 5. Wojciech Padło, 11. Damian Zajaczkowski (76′ 19. Marcin Mizia) – 18. Adam Zubrzycki (73′ 7. Jakub Raszka), 8. Paweł Kozioł, 4. Adam Matusz (66′ 17. Filip Gajda), 9. Łukasz Szczurek, 14. Tomasz Dzida, 10. Kamil Jonkisz (87′ 15. Patryk Mizera)
Trener: Wojciech Białek

Podbeskidzie II: 40. Maksymilian Manikowski – 17. Jakub Tolasz, 18. Klaudiusz Sommer, 19. Michał Batelt, 22. Mateusz Wypych (52′ 10. Jan Borek), 5. Michał Willmann (46′ 20. Jakub Zaucha, 60′ 16. Bartosz Bieroński), 14. Dominik Frelek, 7. Maksymilian Nowak (3. 65′ Sebastian Turek), 8. Radosław Zając (75′ 4. Franciszek Liszka), 11. Patryk Czader, 9. Lionel Etoundi Abate
Trener: Adrian Olecki

Żółte kartki: Jonkisz (3′), Kubica (18′), Dzida (50′), Szczurek (76′) – Wypych (31′), Abate (74′)