Wreszcie zwycięscy!

Po sześciu kolejkach piłkarze MRKS-u Czechowice-Dziedzice przerwali w końcu pasmo meczów bez wygranej, pokonując w sobotę na własnym stadionie 1:0 (0:0) drużynę beniaminka – Unię Racibórz.

Gola na wagę kompletu punktów dla gospodarzy w 79. minucie zdobył Jakub Raszka.

Zgodnie z przewidywanym scenariuszem, to czechowiczanie wobec mocno defensywnie ustawionego rywala zmuszeni byli grać atakiem pozycyjnym i szukać wolnych przestrzeni na boisku. Gospodarzom brakowało jednak elementu zaskoczenia i przyspieszenia, co dla graczy Unii było przysłowiową „wodą na młyn”, by próbować wyprowadzać kontrataki i pokusić się o kolejną niespodziankę (w poprzedniej kolejce 4:3 raciborzanie pokonali Unię Turza Śląska).

MRKS pierwsze zagrożenie stworzył sobie w 10. minucie po rzucie wolnym Kozioła, jednak nieznacznie głową z ósmego metra spudłował Padło. Chwilę później po asyście Raszki w ostatniej chwili strzał Dzidy zza „szesnastki” zblokował obrońca przyjezdnych. W 16. minucie płaska próba Kubicy z dystansu nie sprawiła większych problemów bramkarzowi Unii, z kolei w 20. minucie uderzenie Matusza po rykoszecie nieznacznie minęło słupek.

W 25. minucie powodzenie czechowiczanom mógł przynieść strzał Raszki z lewej strony pola karnego, oraz dobitka po „koźle” Dzidy, ale dobrymi interwencjami w obu przypadkach popisywał się młodziutki Szyra. W 31. minucie ledwie 15-letni (!) golkiper z Raciborza sparował także uderzenie Jonkisza z dystansu, zaś w 36. minucie pewnie wyłapał futbolówkę po próbie Kozioła z rzutu wolnego. W 41. minucie przyjezdni wyszli z jedyną groźną kontrą, po której Oślizlok uderzając z prawej strony „szesnastki” po ziemi niewiele się pomylił.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ znaczącej zmianie, choć podopieczni Wojciecha Białka bardzo długo „bili głową w mur”. W 53. minucie uderzenie Zajączkowskiego z dziewiętnastego metra nad poprzeczkę przeniósł bramkarz raciborzan, zaś 10 minut później po strzale Jondy piłka otarła się od obrońcy i poszybowała wysoko nad bramką. Po chwili z dystansu w szeregach MRKS-u próbował Raszka, jednak i tym razem na „posterunku” był Szyra, który na kwadrans przed upływem regulaminowego czasu gry wyłapał także techniczny strzał Kozioła. Wreszcie w 79. minucie miejscowi dopięli swego, a po prostopadłej asyście Kozioła piłkę obok wychodzącego golkipera rywali uderzył Raszka i ta wpadła do siatki. Do ostatniego gwizdka arbitra wynik 1:0 nie uległ już zmianie, czechowiczanie nie pozwolili przeciwnikowi stworzyć żadnego zagrożenia, a sami w doliczonym czasie mogli jeszcze przypieczętować wygraną, ale z dogodnych położeń większej precyzji zabrakło Jonkiszowi i Raszce. W gwoli ścisłości dodajmy, że niestety z powodu groźnie wyglądających urazów przedwcześnie boisko w ekipie gospodarzy musieli dziś opuścić Jonda i Dzida.

MRKS tym samym po sześciu meczach bez zwycięstwa (3 porażki i 3 remisy) zgarnął wreszcie niełatwy komplet punktów z drużyną beniaminka i awansował na czwartą lokatę w tabeli, co miejmy nadzieję na finiszu rundy jesiennej będzie dla niego pozytywnym bodźcem, by przed długą przerwą zimową nie stracić na dobre kontaktu z czwartoligowym podium.

W przedostatnim pojedynku rundy jesiennej podopieczni trenera Wojciecha Białka zmierzą się z rezerwami Podbeskidzia Bielsko-Biała, a zostanie on rozegrany w niedzielę – 6 listopada o godzinie 13:00 w Dankowicach.

13. kolejka IV ligi śląskiej, gr.II (sezon 2022/23) – 29.10.2022r. /godz.14:00/

MRKS Czechowice-Dziedzice – Unia Racibórz 1:0 (0:0)

Bramka: 1:0 Raszka (79 min.)

MRKS: 1. Miłosz Szczyrba – 19. Marcin Mizia (63′ 6. Marek Jonda 84′ 2. Oskar Zych), 20. Szymon Kubica, 5. Wojciech Padło, 9. Łukasz Szczurek (46′ 11. Damian Zajączkowski), 4. Adam Matusz (79′ 15. Patryk Mizera), 8. Paweł Kozioł, 3. Kamil Szary (46′ 13. Bartłomiej Lorenc), 7. Jakub Raszka, 14. Tomasz Dzida (83′ 17. Filip Gajda), 10. Kamil Jonkisz
Trener: Wojciech Białek

Unia: 1. Daniel Szyra – 90. Kamil Duda, 6. Adrian Kuczera, 7. Dawid Migus, 18. Dawid Plizga, 20. Miłosz Pietrowski (83′ 4. Maksymilian Musioł), 5. Paweł Stępiński, 16. Kamil Szlufarski, 79. Gabriel Szotek (61′ 77. Vasya Vahin), 8. Paweł Woniakowski, 9. Marcin Oślizlok
Trener: Dawid Plizga

Żółte kartki: Szary (18′), Zajączkowski (73′) – Pietrowski (35′)
Widzów: 115
Skład sędziowski: Dominik Panek oraz Miłosz Nicpoń i Gerhard Sklorz (KS Lubliniec)